Intimní potíže
Pro vaši intimní pohodu
Péče o správnou a důkladnou hygienu intimních partií je pro zdraví žen velmi důležitá. Může být (nejen) u žen také významným faktorem spokojeného sexuálního života, tedy i partnerského vztahu. Většina žen i dívek ví, že a jak je poševní prostředí citlivé a často že tak může docházet k narušení rovnováhy, k narušení jeho obranného systému. Má na to vliv hned několik významných období v životě ženy, od menstruace přes těhotenství až po menopauzu, stejně jako sexuální život s partnerem/ry. Podílí se na něm dále i stres, imunita, stejně jako i používání (ne)správného spodního prádla a hygienických pomůcek.
Co vás nejčastěji trápí
Kvasinková infekce - vaginální mykóza
Vaginální mykóza, známá jako kvasinková infekce, či kandidóza, potrápí alespoň jednou za život nejednu ženu a je také nejčastějším důvodem návštěvy gynekologa. Ženy se s ní setkávají v různých etapách svého života počínaje dětstvím, přes reprodukční věk až po menopauzu. Často se prvně objeví i v období těhotenství a může být zdrojem porodního poranění. Nepříjemný problém ženu na čas vyřadí, zejména při těžším projevu nemoci, z běžného i společenského života. Nejhorší na tomto onemocnění je, že se rádo vrací. Příznaky akutní kvasinkové infekce mohou být různé. S projevy intenzivního svědění, zarudnutí, pálení a výtoku a až po otoky a bolesti při pohlavním styku. Rozpoznání proto není úplně jednoduché.
Vaginální mykózu nejčastěji způsobuje candida albicans
Kvasinková onemocnění způsobuje nejčastěji mikroorganismus nazývaný “ candida albicans“. Pojmenování pochází z latiny a přeloženo znamená „bílá, bělající se“. Tato kvasinka je v lidském organismu běžná, běžně obývá střeva, pohlavní ústrojí, ústa nebo jícen a za normálních podmínek žije v našem těle s ostatními bakteriemi v rovnováze. Naruší-li se ale rovnováha mezi ní a jinými bakteriemi, pomnoží se a oslabí naši imunitu, což způsobí infekci.
Kvasinkové onemocnění pochvy bývá nejčastější
Problémem u této bakterie je, že ji vyhovuje vlhké a teplé prostředí, jaké je právě v pochvě. V ženské pochvě je běžně vyvážená mikrobiální flóra, která vytváří kyselé prostředí zajišťuje tak přemnožení jiných druhů bakterií. Pokud však dojde z nějakého důvodu k onomu narušení přirozené mikroflóry, kvasinky se přemnoží, jejich počet obrovsky narůstá a výsledkem je nepříjemná poševní kvasinková infekce. Rozvoj infekce závisí na obranných schopnostech ženy a na způsobu a průběhu léčby i vhodných a dodržovaných doporučeních. Bakterie Candida není však jediná svého druhu, je jich mnohem více a ty mohou infekci způsobit také. Nabourají přirozené kyselé pH a způsobí tak zarudnutí a zduření vaginální sliznice.
Prevence která by se neměla podceňovat
- noste pouze bavlněné spodní prádlo
- pokud je to možné, nenoste kalhoty, ve kterých se snadno zapaříte (hlavně v létě)
- nenoste těsné oblečení, zejména při menstruaci
- věnujte zvýšenou péči spodnímu prádlu - běheme akutních potíží je vhodnější klasické "vyvařování" spodního prádla (při bodu varu) Koupání a koupele v bazénech, v přírodě
- po každém koupání se pečlivě osušte
- převlékejte se z mokrých plavek - mokré plavky prospívají kvasinkám, které vaginální mykózu způsobují, proto se po koupání vždy převlékněte
- nepoužívejte parfémované pěny do koupel, mýdla, sprochové gely
- používejte pouze přípravky určené a vhodné pro intimní hygienu, nebo pouze vlažnou vodu.
- při koupání ve vodních nádržích, rybnících a koupalištích se znečištěnou vodou není zárukou použití tamponu jako prevence. Tampon může přenést nečistoty do pochvy.
- po použití toalety se vždy utírejte od pochvy směrem dozadu ke konečníku
- nepoužívejte parfémované tampóny a vložky
- nepoužívejte barvený či parfémovaný toaletní papír
Léto a koupání, aneb co napomáhá k rozvoji a k přemnožení kvasinek
Léto je časem slunění, cestování a koupání. Potěšení z těchto aktivit bývá bohužel provázeno častějším výskytem gynekologických problémů. Právě v tomto období lze zvýšit svou ochranu proti kvasinkovým infekcím. K přemnožení kvasinek přispívá horko, dlouhé cestování, neprodyšné oblečení a koupání v bazénech nebo stojatých vodách. Rizikový je zejména "pobyt" v mokrých plavkách a vlhká zapářka jako taková. Kvasinky milují teplé a vlhké prostředí, se vzrůstající teplotou se v pochvě přemnožují a letní mykóza je tu. U bazénu s chlorovanou vodou vysoký obsah chloru narušuje přirozené pH pochvy.
- Nepobývejte v mokrých plavkách
- Po každé koupeli se pečlivě osušte
- Používejte Gynekologický mycí gel a užijte preventivní Gynekologickou koupel
Čeho se dále vyvarovat:
- nadměrná konzumace sladkostí (více než dvakrát týdně)
- nevyvážená strava
- používání parfémovaných nevhodných přípravků (sprejů, sprchových gelů, mýdel)
- nošení těsného neprodyšného spodního prádla z umělých vláken
- všechny druhy oděvů, ve kterých se můžete zapařit
- delší používání poševních tampónů a vložek
- špatná nebo naopak nadměrná hygiena
- nehygienický pohlavní styk
- stres
To co neovlivníte, ale můžete riziko vhodnými přípravky snížit:
- hormonální změny (antikoncepce, těhotenství)
- antibiotika (zvláště penicilinové preparáty)
- oslabený imunitní systém
Dietní a režimová opatření:
- omezte silně kořeněná jídla
- vyhýbejte se vepřovému masu, tučným uzeninám, cukru, konzervovaným potravinám, bílé rýži a mouce.
- dodržujte dostatečný spánek
- posilujte imunitu organismu
- snažte se vyvarovat stresu a stresových situací
- při dlouhodobém užívání antibiotik užívat i vitamín B6 - pyridoxin
- užívejte vhodné přípravky s lactobacily, obzvláště pokud užíváte antibiotika
Doporučené potraviny:
- brambory, špenát, sója, ryby, zelí, fazole, cibule, pórek, křen, česnek, sýry, vejce a citrusové plody
- základem stravy je zelenina v syrovém nebo dušeném stavu
- důležité je jíst mléčné výrobky jako přírodní jogurty, máslo, kefíry a sýry
Pitný režim:
- Během léčby je nutné více dbát na pitný režim, protože když kvasinky hynou, vytvářejí toxické látky. Ty následně mohou způsobovat bolesti hlavy, kloubů, nevolnost a těžkou únavu.
- Je třeba při léčbě vypít 2-3 litry vody, aby se mrtvé kvasinky vyplavily z těla.
Poznámka: Bezkvasnicová dieta nemá žádný významný účinek, jelikož kvasnice užívané pro kynutí pečiva jsou zcela jiného typu než kvasinky vyvolávající onemocnění.
A co partner a pohlavní styk v době infekce
Jelikož infekce je přenosná na partnery a muži mohou být nosiči infekce, (aniž se u nich infekce projeví) je důležité pokud je žena léčena pro kvasinkovou infekci, že by měl být léčen i její sexuální partner. Často právě partneři žen, které trpí častými opakovanými mykózami, jsou ve většině případů nosiči kvasinek bez jakýchkoli příznaků Po dobu léčby by nemělo docházet k pohlavnímu styku, nebo po dobu léčby používat kondom. Lékaři gynekologové dnes již praktikují osvědčené postupy a doporučení pro vyšetření u obou partnerů (vyšetření partnerky odběrem kultivace z pochvy, vyšetření moči u partnera, návštěva zubního lékaře k vyloučení focusu (místa) opakované infekce, stěry z krku u obou partnerů k vyloučení infekce).
Pro prevenci a v případě potíží doporučujeme používat osvědčenou DERMAPRO® intimní kosmetiku. Produkty jsou doporučovány lékaři v ordinacích, i v dětské gynekologii.
Ženami oblíbené přípravky pro intimní péči a každodenní hygienu neobsahují mýdlo, sulfáty, parabeny. S ideálně nízkým pH a přírodním složením pomáhají nastavit intimní rovnováhu a přinášejí značnou úlevu při gynekologických potížích. Jsou bezpečné a šetrné i při dlouhodobém používání.
Gynekologický intimní gel DERMAPRO®
Intimní mycí gel je vhodný pro zdravou denní hygienu. Obsahuje komplex aktivních složek pro dokonalou vaginální rovnováhu. Pomáhá hubit nežádoucí bakterie a zároveň posyktuje výživu pro zdravou mikroflóru. Chrání proti infekcím, zklidňuje při podráždění.
Gynekologická koupelová sůl DERMAPRO®
Gynekologická sůl působí antisepticky a dezinfekčně, úspěšně hubí mikroorganismy, zejména kvasinky Candida a zároveň vyrovnává pH poševního prostředí. Sedací koupele velmi rychle ulevují od nepříjemných potíží, řeší svědění, pálení, otoky. Jsou optimální prevencí před infekcemi, obzváště v letním období a při porušení pravidel, které by ženy které opakovanými infekcemi trpí, dodržovat.
Gynekologická koupelová sůl v poporodní péči
Koupele v Gynekologické soli lze užívat i během těhotenství. Doporučují se též před porodem kdy pomáhají snížit riziko případné infekce.
Po porodu pomáhají koupele v rychlejší regeneraci, s hojením hráze, jizev. Zklidňují a navrací vitalitu.
Gynekologická koupelová sůl v dětské gynekologii
Koupele jsou bezpečné i pro děti od 3 let. Po poradě s lékařem se obecně doporučuje pro koupel poloviční dávkování.
Informace, uvedená doporučení a rady jsou čerpány z odborných studií a odborných zdrojů - lékařů specialistů, gynekologických ordinací. I na základě zkušeností žen, pacientek, s těmito nemocemi. Tyto informace působí pouze jako informační zdroj, nenahrazují odbornou lékařskou péči, diagnózu ani léčbu či jinou odbornou péči!